Autofagija dijeta je veoma popularna, a njeni efekti su nevjerovatni po zdravlje ljudi. Međutim, najveći broj osoba koje pokušavaju da započnu sa autofagijom kao načinom ishrane, susrijeću se sa izazovom kreiranja plana ishrane. S toma smo odlučili da vam predstavimo autofagija plan ishrane za 7 dana, koji možete početi da primijenjujete odmah.
Autofagija plan ishrane za 7 dana pogodan je svima koji žele da promijenjene način prehrane.
Napomena: Prije bilo kakvih izmjena ishrane posavjetujte se sa nutricionistom i ljekarom.
Sadržaj
Šta je plan ishrane za autofagija dijetu?
Autofagija je prirodni ćelijski proces koji igra ključnu ulogu u održavanju ćelijskog zdravlja i homeostaze ljudskog tijela.
Termin “autofagija” je kombinacija dvije riječi “auto” (samo) i “fagija” (jesti), što znači proces samojedenja.
Zvuči tako zastrašujuće, ali uključuje degradaciju i recikliranje oštećenih ili nefunkcionalnih ćelijskih komponenti, kao što su proteini, organele, pa čak i patogeni, kako bi se stvorila energija i gradivni blokovi za održavanje i obnavljanje ćelija.
Autofagija dijeta dovodi do različitih zdravstvenih prednosti, uključujući poboljšanu ćelijsku funkciju, dugovječnost i zaštitu od određenih bolesti. Slično, plan ishrane koji izaziva stanje autofagije u telu je plan ishrane autofagije.
Šta jesti tokom autofagija dijete?
Niže se nalazi lista namirnica koje možete uključiti u svoj plan ishrane za autofagiju, ako se odlučite da ga sami napravite. Planu ishrane za autofagiju treba pažljivo pristupiti kako bi se izvukli najveći efekti iz autofagija dijete. Svakako, u nastavku vam predstavljamo gotovi autofagija plan ishrane za 7 dana.
- Zeleno lisnato povrće: Povrće poput spanaća, kelja i brokule bogato je hranjivim tvarima i sadrži spojeve koji podržavaju autofagiju.
- Bobičasto voće: Bobičasto voće, kao što su borovnice, jagode i maline, prepune su antioksidansa i fitokemikalija.
- Koštunjavo povrće: Povrće kao što su karfiol, kupus i prokulice sadrže sulforafan, jedinjenje poznato po svom potencijalu da izazove autofagiju.
- Kurkuma: Kurkuma sadrži kurkumin, polifenol s antioksidativnim i protuupalnim svojstvima. Postoji nekoliko drugih zdravstvenih prednosti kurkume.
- Zeleni čaj: Zeleni čaj je bogat polifenolima i spojem zvanim epigalokatehin galat koji je efikasan za izazivanje autofagije. Pročitajte kompletan tekst Autofagija i čaj
- Ekstra djevičansko maslinovo ulje: Ekstra djevičansko maslinovo ulje je zdrav izvor masti koji sadrži polifenole. Izaziva autofagiju i poboljšava staničnu funkciju.
- Masna riba: Masne ribe, kao što su losos, skuša i sardine, odličan su izvor omega-3 masnih kiselina. Omega-3 podržava autofagiju i ima brojne zdravstvene prednosti.
- Orašasti plodovi i sjemenke: orašasti plodovi, kao što su bademi, orasi i brazilski orasi, kao i sjemenke poput lanenih sjemenki i chia sjemenki, pružaju zdrave masti, vlakna i antioksidanse.
- Tamna čokolada: Konzumiranje umjerenih količina tamne čokolade podržava autofagiju i pruža druge zdravstvene prednosti.
- Kafa: Kafa sadrži polifenole i druga bioaktivna jedinjenja. Umjerena konzumacija izaziva autofagiju. Pročitajte detaljan tekst Autofagija i kafa.
Uvijek imajte na umu da je najbolji pristup usvojiti uravnoteženu i raznoliku ishranu, fokusirajući se na cjelovitu i neprerađenu hranu. Osim toga, kombinovanje zdravih prehrambenih navika s redovnom fizičkom aktivnošću i drugim faktorima načina života može dodatno podržati autofagiju i opštu dobrobit zdravlja.
Autofagija plan ishrane 7 dana
Možda imate ovo pitanje, koji je najbolji plan ishrane za autofagija dijetu? U nastavku pogledajte autofagija plan ishrane za 7 dana, koji možete početi već sjutra da upražnjavate.
Plan ishrane dan 1
- Doručak: Kajgana kuvana na kokosovom ulju sa spanaćem i pečurkama
- Ručak: pileća prsa na žaru sa salatom od mešanog zelenila, čeri paradajza i avokada
- Užina: Šaka mešanih orašastih plodova (bademi, orasi i indijski oraščići)
- Večera: Pečeni losos sa pečenom brokolijem i kvinojom
- Desert: miješano bobičasto voće (borovnice, maline i jagode) sa posudom tamne čokolade
Plan ishrane dan 2
- Doručak: puding od chia sjemenki napravljen od nezaslađenog bademovog mlijeka, preliven narezanim bademima i malinama
- Ručak: Supa od sočiva i povrća sa prilogom od šparoga na pari
- Užina: štapići celera sa bademovim puterom
- Večera: ražnjići od škampa na žaru sa rezancima od tikvica potopljenih u maslinovo ulje i bijeli luk
- Desert: Mala porcija grčkog jogurta sa malo meda i narezanog kivija
Plan ishrane dan 3
- Doručak: Spanać i feta omlet kuvani na maslinovom ulju
- Ručak: tofu prženje sa mešanim povrćem (brokoli, paprika i šargarepa) i smeđi pirinač
- Užina: zeleni smoothie sa spanaćem, krastavcem, avokadom i malo kokosove vode
- Večera: Pečeni pileći butovi sa pečenim prokulom i slatkim krompirom
- Desert: narezana jabuka sa posipanjem cimeta i komadicom bademovog putera
Plan ishrane dan 4
- Doručak: preko noći zob napravljen od valjanih zobi, bademovog mlijeka i chia sjemenki, preliven narezanim bananama i malo meda
- Ručak: Salata od kinoe sa mešanim zelenilom, cherry paradajzom, krastavcem, feta sirom i prelivom od limuna i tahinija
- Užina: tvrdo kuvana jaja
- Večera: Odrezak na žaru sa parenim brokolijem i pireom od karfiola
- Desert: Mala šaka mešanih orašastih plodova i suvog voća
Plan ishrane dan 5
- Doručak: dimljeni losos sa umućenim jajima i prilogom šparoga na pari
- Ručak: Grilovana pileća salata sa mešanim zelenilom, cherry paradajzom, krastavcem i balzamičnim vinaigretom
- Užina: Štapići šargarepe sa humusom
- Večera: Pečeni bakalar sa pečenim prokulom i kvinojom
- Desert: Šolja biljnog čaja sa komadićem tamne čokolade
Plan ishrane dan 6
- Doručak: Omlet od povrća kuvan na kokosovom ulju
- Ručak: Salata od slanutka sa paprikom narezanom na kockice, čeri paradajzom, krastavcem i prelivom od limuna i belog luka
- Užina: narezane paprike sa guacamoleom
- Večera: Prženo meso sa brokolijem i pirinčem od karfiola
- Desert: Mala porcija mešanog bobičastog voća sa malo kokosovog mleka
Plan ishrane dan 7
- Doručak: grčki jogurt sa isečenim bademima, lanenim semenkama i malo cimeta
- Ručak: Salata od škampa na žaru sa mešanim zelenilom, avokadom, cherry paradajzom i prelivom od limete i cilantro
- Užina: šaka semenki bundeve
- Večera: Pečena pileća prsa sa pečenim slatkim krompirom i pasuljem
- Desert: kvadrat od tamne čokolade sa šoljicom biljnog čaja
Plan ishrane od 7 dana za autofagiju je napravljen tako da sadrži više obroka koje možete konzumirati u bilo kojem načinu autofagija dijete. Bilo da se radi o intervalnom postu 16:8 ili postu na svaka dva dana.
Kratki rezime Autofagija plana ishrane
Sada kada znate za plan ishrane za autofagija dijetu. To je prirodni tjelesni proces čišćenja oštećenih ćelija i promicanja stanične popravke.
Iako postoje neka obećavajuća istraživanja o potencijalnim prednostima autofagije za cjelokupno zdravlje i prevenciju bolesti, potrebno je više istraživanja kako bi se u potpunosti razumjeli mehanizmi autofagije i njeni specifični efekti na ljudsko zdravlje.
Autofagija dijete naglašava cjelovitu hranu koja je bogata vlaknima, antioksidansima i zdravim mastima dok ograničava rafinirane ugljikohidrate i šećere.
Važno je napomenuti da autofagija dijeta nije pristup koji odgovara svima, a individualne potrebe mogu varirati. Prije bilo kakvih značajnih promjena u ishrani, savjetujte se sa nutricionistom i doktorom.